W samo południe pod Pękniętym Sercem…
3 czerwca 2013

Jak każe wieloletnia tradycja, w samo południe - po wysłuchaniu transmitowanego przez radio sygnału z Wieży Mariackiej w Krakowie – w parku Szarych Szeregów w Łodzi Mazurkiem Dąbrowskiego rozpoczęło się „Spotkanie Pokoleń”, organizowane od przeszło ćwierćwiecza z okazji Dnia Dziecka – z inicjatywy łódzkiego Stowarzyszenia Komitet Dziecka.

Uroczystość przed pomnikiem Pękniętego Serca – jak zwykle - zgromadziła dzieci, młodzież oraz byłych więźniów dziecięcego obozu koncentracyjnego przy ulicy Przemysłowej w Łodzi, zorganizowanego przez Niemców w latach II wojny światowej.

Hołd najmłodszym ofiarom tej wojny, a także innych wojen i konfliktów zbrojnych w różnych zakątkach Ziemi, oddali przedstawiciele władz Łodzi i województwa, a wśród nich reprezentująca wojewodę łódzkiego Jolantę Chełmińską jej doradca Wiesława Zewald. Obecny był również łódzki kurator oświaty Jan Kamiński, który wręczył nagrody specjalne im. Marii Konopnickiej. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, która wszystkim dzieciom złożyła serdeczne życzenia z okazji ich święta.

Uczestnicy spotkania przed pomnikiem Pękniętego Serca pokazali, że troska o lepszą teraźniejszość i przyszłość dzieci na całym świecie leży im na sercu. Nawiązywał do tego również również program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 81 w Łodzi.

Podczas uroczystości już po raz 26. wręczone zostały medale „Serce Dziecku”, którym Kapituła Dziecięco-Młodzieżowa Stowarzyszenia Komitet Dziecka uhonorowała dorosłych, którzy najbardziej zasłużyli się w pracy społecznej na rzecz dzieci. W tym roku w gronie uhonorowanych medalem „Serce Dziecku” znalazło się 9 osób:

  • Marcin Józefaciuk – nauczyciel w XXX LO im. księdza biskupa Ignacego Krasickiego w Łodzi,
  • ksiądz Piotr Kosmala – kanonik w parafii Opatrzności Bożej w Łodzi, oddany dzieciom duszpasterz z Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej,
  • Urszula Machcińska – autorka i koordynatorka projektu Latające Babcie,
  • Paweł Miszczak – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 44 im. Jana Molla w Łodzi i dyrygent orkiestry międzyszkolnej „Czwórki Band 87”,
  • Kamila Noweta – psycholog szkolny w XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Tischnera w Łodzi,
  • Katarzyna Ogłuszka – dyrektor Przedszkola Integracyjnego nr 137 w Łodzi,
  • Joanna Stasiak – kierownik Domu Dziennego Pobytu dla Niepełnosprawnych w Łodzi przy ul. Rojnej 18a,
  • Urszula Sochacka – dokumentalistka, autorka filmu dokumentalnego „Nie wolno się brzydko bawić” - o niemieckim obozie dziecięcym przy ul. Przemysłowej w Łodzi i książki „E… tam”, opartej na wspomnieniach więźniarki wymienionego wyżej obozu - pani Genowefy Kowalczuk,
  • Jadwiga Soja – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grabowie (pow. łęczycki).

Ponadto medal zbiorowy „Serce Dziecku” przyznany został łódzkiej Grupie „Atlas.

W gronie wyróżnionych tym prestiżowym odznaczeniem w poprzednich latach znajdują się między innymi: wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska i jej doradca Wiesława Zewald.

Pod pomnikiem Pękniętego Serca – na płycie, na której wyryte są słowa „Odebrano Wam życie, dziś dajemy Wam tylko pamięć” - delegacje szkół, harcerzy, instytucji państwowych, samorządowych i osób represjonowanych w czasie II wojny światowej, a także osoby prywatne złożyły kwiaty. Wiązankę kwiatów od Pani wojewody złożyła Wiesława Zewald.
 

***


Tak jak w poprzednich latach, „Spotkanie Pokoleń” kontynuowane było w Szkole Podstawowej nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Polskich, gdzie z rąk łódzkiego kuratora oświaty Jana Kamińskiego nagrody odebrali laureaci konkursu poetyckiego „Dla Ciebie Tato”, adresowanego do uczniów naszego województwa.

Pliki do pobrania:

© 2019 Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi
www.lodzkie.eu